kitaro
04 اسفند 1401 - 05:30

بایدن: روسیه قصد استفاده از سلاح هسته ای را ندارد

رئیس جمهور آمریکا گفت که اقدام روسیه در تعلیق معاهده کنترل تسلیحات هجومی راهبردی (استارت نو) را دلیلی بر آماده شدن جهت استفاده از سلاح هسته ای نمی داند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت که اقدام روسیه در تعلیق معاهده کنترل تسلیحات هجومی راهبردی (استارت ۳) را دلیلی بر آمادگی جهت بکارگیری سلاح هسته‌ای نمی بیند.

بر اساس این گزارش، بایدن در گفتگو با شبکه ای بی سی افزود: فکر می‌کنم این اقدام یک اشتباه بزرگ باشد و مسئولانه نیست. اما فکر نمی‌کنم که وی (ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه) قصد استفاده از سلاح هسته‌ای یا چیزی از این قبیل را داشته باشد.

بایدن افزود: این به معنای آن نیست که آنها قصد استفاده از سلاح هسته‌ای یا موشک‌های بالستیک قاره پیما را دارند. هیچ دلیلی در این خصوص وجود ندارد.

رئیس جمهور آمریکا در عین حال گفت که واشنگتن هیچ تغییری را در سطح آمادگی نیروهای هسته‌ای روسیه مشاهده نکرده است.

بایدن ضمن اشاره به امکان ایجاد راهکاری جهت معاهده استارت و در واکنش به اقدام روسیه در تعلیق عمل به این معاهده گفت: من اطمینان دارم که ما قادر به حل و فصل این موضوع هستیم.

لازم به ذکر است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲ روز پیش از این در تاریخ ۲۱ فوریه از تعلیق عمل به معاهده کنترل تسلیحات هجومی راهبردی با واشنگتن خبر داد.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو از این معاهده خارج نشده و به پایبندی به مفاد آن تا پایان زمان اجرایش ادامه خواهد داد و در صورتی که ایالات متحده اقدامات مثبتی در این خصوص انجام دهد امکان دارد از تصمیم خود صرف نظر کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در سخنرانی سالانه خود از تعلیق مشارکت مسکو در معاهده کاهش تسلیحات راهبردی جدید (استارت نو) خبر داد.

رئیس جمهور روسیه دراین‌باره گفت: امروز مجبورم که اعلام کنم روسیه مشارکت در معاهده استارت نو را به حالت تعلیق درمی‌آورد. تکرار می‌کنم، از معاهده خارج نمی‌شویم بلکه تعلیق می‌کنیم.

وی افزود: پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوایل فوریه در بیانیه‌ای از روسیه خواست تا به «اجرای مفاد معاهده سلاح‌های تهاجمی راهبردی» بازگردد که از جمله آن می‌توان به پذیرش بازرسی از تاسیسات هسته‌ای و دفاعی ما، اشاره کرد. حتی نمی‌دانستم اسم این درخواست را چه بگذارم؛ یک تئاتر پوچ و بی‌معنی.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به حمله پهپادی اخیر اوکراین به پایگاه هوایی «ایگلز» روسیه، افزود: ما می‌دانیم که غرب مستقیماً در تلاش رژیم کی‌یف برای حمله به پایگاه‌های هوایی راهبردی ما، مشارکت دارد.

پوتین تاکید کرد: این پهپادها با کمک متخصصان ناتو، تجهیز و به‌روزرسانی شده بودند و حالا آنها می‌خواهند از تاسیسات دفاعی ما بازدید کنند. در شرایط فعلی و نزاع امروز، این درخواست به بیان ساده، بی‌معنی است.

معاهده استارت نو که ادامه معاهدات کاهش تسلیحات راهبردی (استارت ۱ و استارت ۲) است در سال ۲۰۱۰ میان روسیه و آمریکا در شهر پراگ در جمهوری چک امضا شد. این معاهده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی روسیه و آمریکا را به حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک و تعداد پرتابگرها و بمب‌افکن‌های سنگین اتمی را به ۸۰۰ عدد محدود می‌کند.

این قرارداد ۱۰ ساله ۵ فوریه ۲۰۱۱ لازم الاجرا و ۵ فوریه ۲۰۲۱ منقضی شد. پوتین ۲۹ ژانویه ۲۰۲۱ لایحه‌ای مبنی بر تمدید این قرارداد را به مدت ۵ سال دیگر امضا کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز لایحه‌ای مشابه را در ۵ فوریه ۲۰۲۱ به امضا رساند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1051896